Skraldecaféen på Kaløgade
Maduddeling med fokus på fællesskab og bæredygtighed
Hos Skraldecaféen på Kaløgade 7, Bagporten, Aarhus C er der én mission: At mindske madspild og give overskudsmad et nyt liv. Hver uge redder vores frivillige store mængder mad fra at gå til spilde ved at hente overskudsmad fra supermarkeder i Aarhus. Denne mad sorteres og gøres klar til uddeling, så den kan komme dem til gavn, der har brug for det.
Hvad kan du få på Kaløgade?
Skraldecaféen på Kaløgade fungerer som en maduddeling, hvor alle kan komme og hente en kurv fyldt med overskudsmad for 25 kr.
Det kan være:
- Friske grøntsager og frugt
- Brød, mejeriprodukter og pålæg
- Fersk kød og færdigretter (opbevares køligt)
- Tørvarer, snacks og andre gode fund
Det er ikke en butik, men en måde at sikre, at god mad stadig bliver spist i stedet for at blive smidt ud.
Hvem kan hente mad
Alle er velkomne! Uanset om du er studerende, børnefamilie, pensionist eller bare mangler lidt ekstra til aftensmaden, kan du komme forbi og hente en kurv.
Åbningstider for maduddeling
Mandag, onsdag og fredag
Maduddeling starter kl. 16.00 – 17.00
Du kan komme fra kl. 15.30, hvor der er kaffe og mulighed for at finde din plads i køen.
Sådan fungerer det
- Kom forbi Kaløgade 7 og få en kurv
- Fyld den med de varer, du har brug for
- Betal 25 kr. for en kurv og et nummer i køen, så vi kan holde projektet kørende
Gå hjem med mad og en god følelse af at have bidraget til at mindske madspild
Bliv en del af fællesskabet
Skraldecaféen drives af frivillige, der hver dag gør en forskel for både miljøet og byens borgere. Hvis du vil være med til at hente, sortere eller uddele mad, kan du blive frivillig og være en del af et stærkt fællesskab.
Adresse: Kaløgade 7, Bagporten, 8000 Aarhus C
Åbningstider: Mandag, onsdag og fredag kl. 16.00 – 17.00
Vi glæder os til at byde dig velkommen!




Fotos brugt på denne side: ©Frederikke Sørensen